1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

سیستم های نظارت تصویری

PDFچاپنامه الکترونیک

تدابیر امنیتی همیشه و در همه جا ضامن وجود بستری امن و آرام جهت پیشبرد هر چه بهتر و سریعتر امور و فراهم آورنده آسایش خیال بیشتر برای محیطهای کار و زندگی بوده اند.
سیستم های نظارت تصویری از گذشته ابزاری کارآمد در این زمینه به شمار می رفته و پیشرفتهای روز افزون در این شاخه از تکنولوژی همه روزه امکانات و تسهیلات بیشتری به این سیستمها اضافه کرده اند.
امروزه در ادارات، سازمانها، کارخانجات، اماکن عمومی و منازل مسکونی انواع متعددی از شبکه های ارتباطی سیستمهای مختلفی از قبیل تلفن ها، شبکه های جریان برق، شبکه های کابلی بین تجهیزات ضد سرقت، شبکه های ارتباطی تجهیزات نظارت تصویری آنالوگ و شبکه های دیتا و….. موجود می باشد، اما با پیشرفتهای زیادی که در شبکه های دیتا یا Ethernet حاصل شده و کاربرد های زیاد و انعطاف قابل ملاحظه این شبکه ها، کارشناسان به دنبال ایجاد یک شبکه یکپارچه هوشمند برای اتصال تجهیزات امنیتی و ارتباطی هستند. در همین راستا سیستمهای نظارتی نسل جدید به کلی تغییر رویه داده و با بکارگیری تکنولوژی تصویری دیجیتال و بهره گیری از امکانات ارتباطی شبکه های Ethernet خود را به بخشی از این شبکه ها تبدیل نموده اند. در ساختار جدید این سیستمها نیازی به وجود یک شبکه کابلی نقطه به نقطه آنالوگ نبوده و تجهیزات اضافی از میان رفته اند. در این ساختار دوربینهای نظارتی مستقیماً به شبکه های محلی (LAN) وارد شده و تصاویر زنده دیجیتال را به هر نقطه دلخواه روی شبکه ارسال می کنند. همچنین می توان از هر نقطه از این شبکه تصاویر دوربینها را مشاهده کرد یا بدون نیاز به تجهیزات و مسیرهای ارتباطی دیگر از راهی دور این دوربینها را کنترل نمود.
اولین دوربینهای تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ برپایه پلت فرم LAN تولید شد . این دوربینها بهمراه API موسوم به VAPIX که بر اساس استانداردهای HTTP و RTSP طراحی شده بود روانه بازار های جهانی گردید. دوربینهای تحت شبکه (IP Camera) از پروتکل های اینترنت در جهت ارسال تصاویر خود در قالب داده ها بر روی بستر شبکه بهره می گیرند و با امکان انتقال دو سویه صدا وهمچنین ارسال تصاویر بر روی تلفن همراه و امکان انتقال تصاویر در فواصل دور ،امروزه بروزترین تکنولوژی در زمینه تجهیزات مدیریتی و نظارتی به حساب می آیند.

 

برخی از مزایای استفاده از تکنولوژی دوربینهای تحت شبکه دیجیتال:

نصب دوربینها بدون نیاز به تجهیزات جانبی از قبیل انواع کارت DVR و StandAlone
انتقال تصاویر با کیفیت مگاپیکسل و امکان انتخاب و تعیین رزولوشن
نصب میکروفن و اسپیکر بدون نیاز به کابل اضافی
امکان ارسال تصاویر به تلفن همراه
ساختار قابل توسعه بدون نیاز به تغییرات سخت افزاری
صرفه اقتصادی و کاهش هزینه ها